ÇANAKKALE'DE GEZİLECEK YERLER

Eğer Çanakkale'nin güzel yerlerini ailenizle gezmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken konaklama için doğru yeri seçmeniz olacaktır.Benim önerim Peynir , Zeytin ve Zeytinyağı meşhur Ezine ilçesi olacaktır.Çünkü Ezine ilçesi  Geyikli 15 dk, Bozcada 15 dk+ 30 dk. (Feribot), Ayvacık 15 dk., Asos 25 dk, Bayramiç 20 dk.,Kazdağ-Ayazma 30 dk. Çanakkale -Merkez’in 20 dk.  kesişim noktasında  bir yerdedir.Her noktaya aracınızla 15-20 dk. giderek ulaşabilirsiniz.Konaklama geyikli-Bozcada, Çanakkale merkeze oranla kıyaslanamayacak derecede ucuzdur.Çanakkale’nin birbirinden güzel doğal ve tarihi noktalarını 5 günde gezmek isterseniz konaklamanız gereken yer kesinlikle Ezine.Hergün başka bir güzerhaha seyahat planlaması yaparak ailenizle birlikte eğlenceli ve ucuz bir tatil yapabilirsiniz.

Ezine ve çevresindeki güzel noktalara beş günlük gezi planlanı önerim şu şekildedir;

1.Gün; Çanakkale şehitliği;

Sabah saatlerinde Çanakkale merkezde olmanız gerekiyor.Ezine’den 20 dk ‘da varılabilir..Feribot iskelesine 100 m. Mesafede otoparka aracınızı park edip donanma çay bahçesinde denize karşı çay-simitli sabah kahvaltınızı yapın.Eğer iyi bir kahvaltı yapmak isterseniz kordon boyunca açık büfe kahvaltı veren cafeler de mevcut.İskeleye  200 mt. mesafede Çimenlik kalesine girebilir, Nusret mayın gemisinin denizdeki maketini gezebilirsiniz.Buradan çıkınca kordon boyunca bir yürüyüş yapın.Bikaç yüz mt. sonra Truva filmindeki Truva atının orjinalini göreceksiniz.Aracınızla Kilitbahir motorlarına binip Gelibolu yarımadasına 15-20 dakikada geçeceksiniz.Gemiden inince sol taraftan devam edip Yonca yaprağı şeklindeki Kilitbahir Kalesini görebilirsiniz.Kalenin devamında tabyalar var.Sizin için altta bir harita yayımlıyorum. Ama önerim bir rehberle şehitliği gezmeniz olacaktır.Belgeli rehberimiz Kemal bey (0 543 633 23 04) ile görüşüp rehber desteği alabilirsiniz.

Şehitlikler hayran kalacağınız bir yer.Şehitlikleri gezdiğinizde milli ve manevi duygularınız gelişecek.Çocuklarınızı mutlaka buralara götürmelisiniz.Bu ülkenin ne kadar zor günler geçirerek bize emanet edildiğini en iyi öğretebileceğiniz yer burası.

Seyahatinizi tamamladığınızda aynı istikametten geri dönüp Ezine’ye gelin.Çünkü ikinci istikamete en yakın  ve ucuz konaklama noktası Ezine ilçesi.Bu arada Çanakkale'ye gitmişken peynir helvasının tadına bakın.Sade dondurmalı favorimdir.

2.Gün; Geyikli'de Deniz

     Ezine’ye bağlı Geykli beldesi Zeytin denizinin içinde, genelde yazlıkçı yerli turistlerin ilgi gösterdiği bir yerdir.Ata Demirer’in başrolde  oynadığı Eyvah Eyvah filmi burada çekildi.Tabi sadece burada değil Bozcada ve Bayramiç Kazdağlarındaki Ayazma mesire alanlarıda çekimde kullanılan yerler.Bu yerlere de gezi planımız olacak.Geyikli ve Bozcada’da oda fiyatları oldukça pahalıdır.Onun yerine Ezine’de konaklayıp kalan paranızla gezi masraflarınızı karşılamanızı öneririm.

    Geyikli-Odunluk iskelesi bölgesine gidin.Burada büyük marketler, çay bahçeleri, Cafeler, Restaurantlar mevcut.Aradığınız herşeye kolayca ulaşabilirsiniz.Odunluk iskelesi içindeki plaj çok yoğundur.Plajla kafeteryalar iç içe olduğundan yiyecek-içecek ulaşımı kolaydır. Şemsiye ve şezlong var.İskelenin iki tarafındada plaj var.

   Ben kalabalık yerde denize girmek istemiyorum derseniz odunluk iskelesine girmeden sola dönün.bikaçyüz metre sonra belediye halk plajı var.Burada plaj kilometrelerce uzunlukta.İstediğiniz yeri seçebilirsiniz.Bu plajda da şemsiye-şezlong ve yiyecek-içecek mevcut.Duş ve wc mevcut.

  Bir diğer plaj ise yeni iskele tarafında.Burası da oldukça yoğundur.Şemsiye şezlong ve yiyecek içecek servisi yapan kafeterya mevcut.Bozcada feribotları bu iskeleden kalkar.Odunluk iskelesinden Dalyan 2.5 km. uzaklıkta.Dalyan plajıda bir diğer alternatif.Burada da şensiye, şezlong ve duş mevcut.Bu saydığım plajlar hizmet alabileceğiniz plajlar.Bunlar dışında denize girebileceğiniz yüzlerce nokta var ama saydığım hizmetler yok.

Odunluk iskelesi plaşı (Üstte)

Odunluk iskelesi plajının iskele üstünden görünümü( Üstte)

Odunluk iskelesinin üstten görünümü (Üstte) 

Yeni iskele plajı (Üstte)

Odunluk iskelesi plajı (Üstte)Pajın arkasındaki iğdelik hazine arazisidir.Sağ tarafta ise iskele boyunca kafeteryalar ve restaurantlar yer alır.Balıkçı Halil içkisizdir ve fiyatlar uygundur.Yemekten sonra hava karardığında fener kafenin kumların üzerindeki masalarında ve puflarında içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.Çocuklarınız kumsalda gözünüzün önünde istediği kadar koşturup oynayabilir.

Küçük bir not olarak ekliyeyim odunluk iskelesine 100 m. mesafede Aquapark isimli yüzme havuzu var.Çocuklarınız kaydıraklardan kaymayı seviyorsa deneyebilirsiniz.

3.Gün; Kazdağ Milli Parkı(Ayazma Mesire bölgesi)

Ezine’den Bayramiç ilçesi 27 km. , Bayramiç’ten Evciler köyü 21 km. , Evciler köyünden Ayazma Mesire Bölgesi 8 km. mesafede olup toplam 56 km. eder.Google dan konum bilgisi istediğinizde 2 saat 36 dakika gösterir, çünkü yolu edremit tarafından hesaplar. sakın endişe etmeyin.Mesafe benim dediğim gibi 56 km. dir ve mesire alanına kadar yol asfalttır.Elma bahçeleri arasından geçerken yolun elma kokusunu duyacaksınız.Çeşit çeşit Elma, Kiraz, Erik vs. meyve bahçeleri yol boyunca size eşlik edecek.Devasa çam ağaçlarının arasında seyahat ederken birden cennet bir köşeye ulaşacaksınız.Çok erken giderseniz buz gibi akan şelalelerin yanında yer bulabilirsiziniz.Ağustos ayında bile üşüyebilirsiniz.Ne olur ne olmaz yanınıza hırka alın.

  Birçok yerde oturma bankları ve mangal yapma yerleri mevcut.Şöyle bir çevreyi tanıdıktan sonra eğer mangal yapacak malzemeniz yoksa şelalenin hemen yanındaki alabalık restaurantına girin.Şelale manzaralı, masanızın hemen kenarından buz gibi suların aktığı kestane bahçesinde bir yere oturun.Balık sevmeyenler için et ve tavuk ürünleri de mevcut.Köylülerin yetiştirdiği taze meyveler yol boyu satışta.Meyva memleketi Evciler köyüdür.Küçük bir not ayazmaya vardığınızda telefonlarınız çekmez.Yol kenarlarındaki kekiklerden toplayabilirsiniz.

  Eyvah Eyvah filmindeki suyun ortasına kurulan masa işte burada.Ancak suyun içinde ayaklarınızı fazla tutabileceğinizi sanmıyorum.Kazdağlarının zirvesinden gelen su müthiş derecede soğuktur.Karpuz ve meyvalarınızı soğutmakta kullanabilirsiniz ancak yüzmek için denemenizi tavsiye etmem.

Kazdağı Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir.İsmi, Yunan mitolojisinde Zeus'un doğduğu dağın isminden gelen  ''İda'' yani Kazdağları, mitolojide üç büyük tanrıça arasında geçen ünlü güzellik yarışmasının yapıldığı yer olmanın yanı sıra yarışmanın yargıcı ve Troia savaşının çıkmasına neden olan çoban Paris'in büyüdüğü yer olarak bilinir.Paris, Troia Kralı Priamos'la karısı Hekabe'nin en küçük oğludur.Annesi Hekabe Paris'i doğurmadan önce bir düş görür.Düşünde karnından çıkan bir alev Troia surlarını sarmakta ve alevler tüm şehre yayılmaktadır.Falcılar bu düşü yeni doğacak çocuğun kenti yıkıma sürükleyeceği şeklinde yorumlarlar.Bunun üzrine Kral Priamos, bebeği İda(kazdağı) dağına bırakır.Paris bu dağda ölüme terk edilmiştir ancak dişi bir ayı bebeği emzirir, bir süre sonrada bir çoban Paris'i bulur ve büyütür.

   Paris büyüyüp, yakışıklı bir delikanlı olunca bir gün bir düğün davetinde tanrıçalar arasında başlayan güzellik kavgası sonrası baş tanrı Zeus, Paris'i hakem tayin eder.Paris, Aphrodit'i en güzel kişi seçer ve altın elmasını ona verir.Daha sonraları Paris, Sparta Kralı Meneloas'la evli güzel Helene'yi kaçırır ve böylece 10 yıl sürecek olan Troia Savaşı'nın başlamasına neden olur ve falcıların yorumladığı gibi Troia savaşlar sonunda yıkılır.

Truva şehri Ezine'den çanakkale'ye giderken anayola yakın mesafedeki Tevfikiye köyünde bulunmaktadır.Burası Homeros'un İ.Ö 9. yy. ait ünlü İlyada Odysseia destanına konu olan önemli bir yerleşim merkezi olarak bilim aleminde yerini almıştır.Avrupa ile Asya arasındaki Başlıca ticaret yollarından biri üzerinde bulunan Truva şehri  kazıları Alman H.Schlieman tarafından 1871 yılında başlatılmış ve kazılar esnasında bulunan paha biçilemeyen Truva hazineleri Almanya'ya kaçırılmış ve savaş esnasında Ruslar tarafından el konularak Moskova'ya götürülmüştür.

Dönüşte Bayramiç ilçesinde iki noktaya uğrayabilirsiniz.

1-Mehmet Akif Ersoy  Müze ve Kültür Evi

İstiklal ve vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un 1 Temmuz 1873 yılında doğup, büyüdüğü, Bayramiç´te kendi adını taşıdığı sokakta bulunan evinin aslına uygun olarak yapılarak müze haline getirilmiştir.Bayramiç ilçe merkezinde olup giriş ücretsizdir.

2- Hadımoğlu Konağı;

 1796 yılında inşa edilmiştir. Türk sivil mimarisi ile dikkat çeken Hadımoğlu Konağı iki katlı bir yapıdır. Haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşan konak dış görünümü ile adeta bir kaleye benzemektedir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Osmanlı Konağı olan Hadımoğlu Konağı; ahşap işçiliği, duvar resimleri, freskleri ve kalem işleri ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Bu arada Bayramiç'in tahin helvası meşhurdur.Deneyebilirsiniz.

4.Gün;Asos-Antik liman ve kadırga koyunda deniz

Antik çağlardan kalan bir mirası taş evlerle süslü bir köye, o köyü de pırıl pırıl bir denizin kıyısına koyun, Assos’u elde edeceksiniz. Hayalini kurmak, fotoğraflarına bakmak yetmez, gidip görmek lazım çünkü Assos’un havasını solumadan nasıl bir güzellikle karşı karşıya olduğunuzu asla bilemezsiniz.Çanakkale’nin gözbebeği Edremit Körfezi’nde, Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan Asos içerisindeki antik kenti, gezmeye doyum olmayan köyleri, lezzetli yemekleri, cam gibi denizi ve o denize bakan göz alıcı manzarasıyla muhteşem bir yer.

Assos Antik Kenti’nde M.Ö. 6. yüzyıla dayanan bir tarihle karşı karşıyasınız. Eski bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları üzerine inşa edilmiş olan şehrin çevresi surlarla çevrilmiş durumda. Hala sağlam duran bu duvarların etrafındaki anıt mezarlar ise oldukça dikkat çekici. 1000 yıla yakın bir süre mezarlık olarak kullanılan Nekrapol lahitleridefine avcılarının hedefi haline gelmiş olsa da, binlerce yıllık kültürün izlerini sürmek heyecan verici.Akropol’ün en üst kısmı ise tabii ki kutsal bir görev edinmiş. Burada bulunan Athena Tapınağı, Ege Denizi ve Antik Kenti içine alan eşsiz bir manzaraya sahip. El sanatlarının koruyucusu Athena adına yapılan bu tapınakta hala ayakta duran sütun ve yapıları gezme şansına sahipsiniz. Tapınağın bazı kısımlarının ise Berlin Ulusal Müzesi’nde sergilenmekte olduğunu not düşelim.

Denize girilecek yer Kadırga koyu;

Kadırga, Assos'un hemen güneyinde, kara yoluyla 2 km. uzaklıkta bir koy. Assos civarında konaklamak ve denize girmek için tercih edilen başlıca yerlerden biri. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan inerek ulaşıyorsunuz koya. Koy temiz, her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu.
Geniş, uzun ve taşlık bir plajı var Kadırga'nın. Denizi tertemiz ve berrak, zaten mavi bayrak ödülü almış. Denizin içindeyken yemyeşil dağ manzarasına karşı yüzmesi çok keyifli. Akşamüstü başlayan imbat rüzgarları sıcaktan bunalmanızı da engelliyor. Her tesisin önünde şemsiye ve şezlongları bulunuyor. Ayrıca kıyı boyunca yemek yenilebilecek birçok restoran bulunuyor.
Osmanlı zamanında donanmanın merkez üssü Midilli Adası idi. Savaş zamanı kadırgalar Midilli'den savaşa gider, dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip burada bulunan meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirdi. Kadırgalar bu koya çekildiğinden bu adı almıştır.

5. Gün; Bozcada

Bozcada dar sokaklarında, önü çiçeklerle bezeli küçük rum evleri, arka yüzünde yemyeşil üzüm bağları ve Ayazma plajıyla kendine has havası olan muhteşem bir yerdir.Fotoğraf çekmekten güzellikleri izlemeye fırsat bulamayacaksınız.

Geyikli iskelesine girmeden sola bir yol girer.O yolun 40 m. İlerisinde solda ücretsiz araç parkı var.Aracınızı oraya bırakıp gemiye binin yoksa gemi sırası bazen öğleye gelebilir.Yaz döneminde gece geç saatlere kadar aralıksız gemi seferleri var.20 dk. içinde bozcadaya ulaşacaksınız.İskeleden görünen bozcada kalesinin surlarının dibinde kafeleri göreceksiniz.Burada çay simit favorimdir.Çaydan sonra kaleyi bi gezin.

  Sonra vakit kaybetmeden adanın diğer ucundaki ayazmaya gidin.İki alternatifiniz var.Hemen iskeleden kalkan minibüsler yada kiralayacağınız bisikletlerle yeşil üzüm bağlarının arasından ayazmaya ulaşın.Çok büyük bir plajdır.Yaz dönemi aşırı kalabalık olur ama denizi çok temizdir.Plajın üst tarafından geçen yolun kenarı restaurant ve Cafelerle doludur.Plajda deniz bisikleti, jetski vs araçlar mevcut.Deniz ve yemeğin ardından ada merkezine dönüp fotoğraflık sokakları gezin.Meydandaki hediyelik eşya satıcılarına göz atın.Kale dibindeki kordon kafelerinden birinde bir yorgunluk kahvesinin ardından istikamet Ezine.Tabiki saydığım bölgelerde  plajlar benim saydığım kadar sınırlı değil.Sahil şeridi en büyük illerden biri olan Çanakkale de ailenizle yalnız denize girebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz yer sayısı sayılamayacak kadar çok.Siz nasıl isterseniz.

 

 

 

Ezine'ye gelmişken meşhur yerel ürünlerden almak isteyebilirsiniz.Ezine Peyniri, Zeytinyağı konusunda önerebileceğim işletmeciler ve telefon numaraları şunlar;

Ezine Peyniri ve Zeytin yağı; (Yüksel oğulları Peynircilik 0 555 558 87 36 Günay YÜKSEL )Garaja yakın yolun iki tarafındada satış noktası bulunmaktadır. Selamımı söyleyin ve özel indirimden faydalanın :)

 Ezine'de Taksiye ihtiyaç duyarsanız  0 537 581 80 65 Tarkan Bey sizi uygun fiyata istediğiniz yere ulaştıracaktır.

Ezine'mize gelen ve nereleri gezebiliriz diyen misafirlerimize yardımcı olmak adına hazırlamış olduğum bu yazı umarım yapacağınız gezilerde rehberiniz olur.Doğru yerde tatil yapıyorsunuz iyi eğlenceler.

 

             Sadettin ARSLAN         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.